Trans seks işçisi Nora, kendini cinsel, fiziksel ve ruhsal olarak nasıl koruduğu…


579
11 shares, 579 points


Trans seks işçisi Nora, kendini cinsel, fiziksel ve ruhsal olarak nasıl koruduğunu anlatıyor.
Video serimizde, kadınların maruz kaldıkları olumsuz erkek davranışları ve düşünme biçimlerine karşı korunmak için geliştirip uyguladıkları günlük “savunma taktikleri”ni ele alıyoruz.

Röportaj – Video: @esrayalcinalp

 kaynak


Paylaş:

579
11 shares, 579 points

Yorum

  1. Allah insanı kişi və qadın olaraq yaratmışdır.Bu insanlar nəfislərinin və tamahlarının ucbatından bu günə özlərini qoyublar. Bunu da qəhrəmanlıq kimi verməyiniz düzgün deyil.

  2. Trans olmak ahlaksızlık değil fakat bedenini satarak kolay yoldan para kazanmak saygı duyabileceğim bir şey değil. Trans olup bir fabrikada işçi olarak çalışan birine saygım sonsuz. Böyle biri ile de çalıştım. Hiç sorun yaşamadık. Üstelik herkesten daha abartılı makyaj yapıyordu. Artık translar bir çok mağazada ve bir çok yerde çalışıyor, görüyoruz. Bizim burdaki Gratis mağazasında çalışıyor. Makyaj malzemelerini tanıtıyor. Kendisinin yardımını alıyorum. İşinde gayet başarılı bir arkadaş.Çarşamba pazarında tezgah açıp satış yapan trans birey var ve kimse yadırgamıyor. Tersine bütün teyzeler ablalar alışveriş yapıyor. Kimse yadırgamıyor. Fahişelik yapmak iş değil, mecburiyet değil. Yanlış bir tercih. Para için kendini satmak cinsiyeti fark etmez, kadın, erkek, trans saygı duyabileceğim bir şey değil.

  3. Trans olmak ahlaksızlık değil fakat bedenini satarak kolay yoldan para kazanmak saygı duyabileceğim bir şey değil. Trans olup bir fabrikada işçi olarak çalışan birine saygım sonsuz. Böyle biri ile de çalıştım. Hiç sorun yaşamadık. Üstelik herkesten daha abartılı makyaj yapıyordu. Artık translar bir çok mağazada ve bir çok yerde çalışıyor, görüyoruz. Bizim burdaki Gratis mağazasında çalışıyor. Makyaj malzemelerini tanıtıyor. Kendisinin yardımını alıyorum. İşinde gayet başarılı bir arkadaş.Çarşamba pazarında tezgah açıp satış yapan trans birey var ve kimse yadırgamıyor. Tersine bütün teyzeler ablalar alışveriş yapıyor. Kimse yadırgamıyor. Fahişelik yapmak iş değil, mecburiyet değil. Yanlış bir tercih. Para için kendini satmak cinsiyeti fark etmez, kadın, erkek, trans saygı duyabileceğim bir şey değil.

  4. Siz hiç gördünüz mü bi eşcinselin bi çocuğu istismar ettiğini yada siz hiç duydunuz mu camide eşcinsellerin çocuklara tecavüz ettiğini duymazsınız bu pisliklerin hepsi müslümanların içinden çıkar

  5. Allah kimseyi bu hale düşürmesin çok zor bir hayat tam travmatik bir video. Para için kendisini satmak zaten insanda ne psikoloji ne saygı nede bir değer bırakır. Allahım sen bizi koru çocuklarımızı koru muhafaza et. Bu kullarını da ıslah et doğru yola

  6. Maalesef toplumda kabul gormedikleri icin seks iscisi olarak çalışmak zorunda birakilan,bir çoğu kültürlü , neredeyse tamami çok insafli, vicdanli ve iyi insanlar… ama sunu da belirtmek isterim ki turkiye de daha fazla olsa da baski, dünyanın özellikle ilginc bir sekilde almanyanin da kabul etmediği, kucumsedigi, dışladığı insanlar translar,gayler… yaşamaya çalıştıkları bu hayat herkesten daha fazla zor onlar icin.. keşke onlar da sizler bizler gibi siradan insanlar gibi calisma,yasama,dolaşma hakkina sahip olabilseler???????? trans ve ya gay farketmez insan olsun yeter, hepinizi seviyor ve destekliyorum!????

  7. Toplumda bazı normlari yok sayip kendilerini normalestirmeye çalışma gayretini izliyoruz.Eee tamam bu durum Allahtan da fuhuş ne demek ..Bu fuhuş yapabilmek için bir maske artık. Üstelik bbc nin çanak tuttugu hiçbirşey de hayır yoktur .

  8. ne çok aptal saptal yorum var. sanki türkiye’de trans kadınların eninde sonunda malesef seks işçiliği yapmaya sürüklendiklerini, kendi hayatlarını idame etmeleri için, karınlarını doyurabilmek yapmak zorunda kalabildiklerini görmezden gelen bir sürü kişi, ahlak polisliği yapmaya gelip sıralamış yorumları. trans kadınlar kadındır, ve kadınları toplumumuzdaki erkekler* cinsel birer obje olarak görmektedirler. doğru düzgün bir işte çalışan trans kadınlar da çok rastlantı bir durum değildir, bunun sebebi ise işverenlerde, kadınlarda değil. ha onu gectim, natrans heteroseksüel (başka bir deyimle “normal”) kadınlar da iş dünyasında çok baskın bir rol oynamiyorlar, bu da yine erkek egemen toplumumuzun bir “getirisi”. uzun lafın kısası kimse seks işçiliği yapmaya bayılmıyor, hep zorunluluktan. trans bireyleri aileleri genellikle kabul etmeyip kapı dışarı ediyor. onlar birer insan, hatırlatırım, yaşamak ve barınmak en temel ihtiyaçları. bu ihtiyaçları karşılamak trans kadınlar için çok daha zor. hiç kimse de “ay bana erkeklik zor geldi ben bir de kadın olmayı deneyeyim” diyip de pat diye cinsiyet değiştiremiyor. çok isterseniz deneyin, olmayacağını görürsünüz zaten.

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın